Pôžička – základné informácie

Spoznajte najlepších poskytovateľovPôžička je finančný produkt, ktorého cieľom je pomôcť tým, ktorí sa nachádzajú buď v dočasnej núdzi, alebo ktorí by chceli svoj život vylepšiť o nejaký ten drahší kúsok napr. nehnuteľnosť. V tomto článku si tento produkt predstavíme bližšie a povieme vám aj to, kde ho získať čo najvýhodnejšie.

Najprv si predstavme základné pojmy s týmto produktom spojené. Veriteľ vystupuje ako osoba alebo spoločnosť, ktorá poskytla financie žiadateľovi, ktorý sa tým pádom stáva dlžníkom. Do vopred stanovej doby však musí celú čiastku vrátiť, no tá je navýšená o tzv. úrok, čo predstavuje zisk veriteľa. Pri dlhodobých finančných produktoch sa môžete stretnúť s údajom RPMN, ktorý vyjadruje ročnú percentuálnu mieru nákladov a predstavuje celkový zisk poskytovateľa po dobu jedného roka. Okrem úrokovej sadzby zahŕňa aj iné poplatky a teda toto číslo býva o niečo vyššie než samotný úrok.

Kto sú poskytovatelia?

Vo všeobecnosti rozdeľujeme pôžičky na nebankové a bankové. Rozdiel v nich býva v poskytovaných sumách, vo výške úrokoch, v dobe splácania, ale aj v iných odvetviach. Mnohokrát sa tie nebankové zvyknú označovať ako zderstvá a úžerníctvo, no v skutočnosti ide len o neopatrnosť ľudí, ktorí ak by si prečítali podmienky jednotlivých spoločností, vedeli by, že sa s nimi neoplatí dať do paktu. Iné nebankovky však poskytujú výhodnejšie podmienky než bankové spoločnosti. Pôžička od oboch poskytovateľov je ľahko získateľná aj na internete.

Akými spôsobmi ju možno získať?

Klasickými metódami, akými sú osobná žiadosť či telefonická žiadosť, sa zaoberať nebudeme, pretože každý si vie domyslieť a pozná ich klady a zápory, keďže donedávna sme mohli fungovať len tak. Sústrediť sa však budeme na novšie metódy požiadania, akými sú pôžička online a cez sms.

Pôžička online je skutočne jedinečný spôsob, ako požiadať o akýkoľvek produkt čo najrýchlejšie, najvýhodnejšie a anonymne. Nemusíte si dohadovať konkrétne stretnutia a dokonca môžete porovnanie všetkých možných ponúk získať za čo najkratší čas (do niekoľkých sekúnd), čo v prípade osobného porovnávanie nepripadá do úvahy. Je úžasné môcť všetko vybaviť z domova.

Druhým prevratným spôsobom je pôžička cez sms, ktorá je však zdĺhavá a takisto musíte na jej spracovanie a prípadné schválenie čakať aj niekoľko dní. Jej negatívnou stránkou je, že poskytovatelia si účtujú vysoké poplaky za poskytnutie tohto produktu, niekedy to môže byť 50 eur, inokedy zas 100 eur, a samozrejme k tejto sume je potrebné prirátať aj úrok. Aby ste mohli vaše žiadosti odosielať cez sms správu, v niektorých spoločnostiach je nutné sa najprv online zaregistrovať. To nás privádza k záveru, že namiesto registrácie online si môžete rovno vypísať žiadosť.

Základné delenie

„Pôžička“ je veľmi všeobecný pojem, ktorý v sebe zahŕňa mnoho rôznorodých produktov. My si ich vymenujeme podľa toho, o akú sumu môžete požiadať, ako rýchlo sú vám dostupné, ale aj podľa náročnosti podmienok na jej získanie. Zvyčajne však platí, že čím rýchlejšie a jednoduchšie niečo chcete, tak o to bude poskytnutá suma nižšia. Dôkaz vám poskytneme v nasledujúcom delení.

  1. Pôžička ihneď je finančný produkt dostupný širokej verejnosti, samozrejme nad 18 rokov, pretože je určená pre nezamestnaných, pre ženy na materskej, pre študentov, pre dôchodcov, pre živnostníkov alebo pre všetkých pred výplatou. Ako môžete vidieť nekladie si žiadne náročné kritériá, ktoré by vás oprávňovali si myslieť, že práve vám nebude schválená, čo dokazuje aj to, že je bez dokladovania príjmu, bez registra a dokonca aj bez ručenia. Zaraďujeme ju medzi nebankové pôžičky a dokáže vám do 24 hodín, niekedy aj do 10 minút od schválenia, poskytnúť až do 500 eur! Doba splatnosti sa pri takýchto nižších sumách pohybuje do 31 dní. Úroková sadzba variuje podľa poskytovateľov, vo všeobecnosti však ide o čísla medzi 20-30%. Výhodou tohto produktu je, že niektorí poskytovatelia vám vedie úrok úplne odpustiť, a to ak ste ich noví zákazníci.
  2. Rýchla pôžička je iný druh tohto produktu, ktorý však už nemá také jednoduché podmienky. Keďže poskytuje vyššie sumy, cca do 5 000 eur, nebude poskytovaný nezamestnaným, ani iným kategóriám s nízkym príjmom, pretože ten musíte povinne dokladovať. Takisto bude väčšina žiadateľov preskúmaná v registri dlžníkov a to hlavne vtedy, ak tento produkt využívate cez bankovú spoločnosť. Je dostupná aj u nebankových poskytovateľov a vtedy sa môžete stretnúť aj s jednoduchšími podmienkami na jej získanie. Čakacia doba tohto produktu je väčšinou do 1 týždňa a doba splatnosti môžu byť aj mesiace alebo roky. Úroková sadzba je veľmi blízka tej z vyššie zmieneného produktu, a to v prípade oboch druhov poskytovateľov.
  3. Klasická (dlhodobá) pôžička si kladie najnáročnejšie podmienky, pretože pri nej je nutné ručenie, ináč aj založenie nehnuteľnosti, keďže sa poskytujú hlavne na tento účel. Nebankoví poskytovatelia vám vedia sprostredkovať až do 100 000 eur, bankoví až do 200 000 eur. Pritom však treba počítať s tým, že sa zaväzujete na niekoľko desaťročí, maximálne však tri. Úrokové sadzby sú v porovnaní s vyššie menovanými produktmi oveľa nižšie, môžu byť aj pod 1% (hlavne v bankách), čo však neznamená, že v porovnaní s nimi preplatíte menej. Iba ak menej oproti iným trhovým ponukám tohto typu.

Špeciálne požiadavky nie sú žiaden problémMáte špeciálne kritériá?

Ak máte nejaký problém, napr. máte nízky príjem, a tak hľadáte produkt bez dokladovania príjmu, alebo máte zápis v registri a tak hľadáte produkt bez registra, dostupná pre vás je pôžička ihneď, ktorú nájdete aj na hore odkazovanom linku. V niektorých prípadoch vedia nebankoví poskytovatelia ponúknuť aj vyššie sumy, no opasok bude utiahnutý niekde inde, napríklad v úrokovej sadzbe.

Splácanie

Nezabúdajte na to, že splácanie je pri pôžičke veľmi podstatné a je nutné rešpektovať všetky stanovené termíny, ináč hrozí navýšenie úroku prípadne iné fixné pokutovanie. Ak zistíte, že v daný deň nebude mať dostatok peňazí na vrátenie sumy, hlavne čo sa pôžičky ihneď týka, okamžite kontaktujte jej poskytovateľa a oboznámte ho o vzniknutej situácii. Tým zamedzíte to, že vás bude vnímať ako nespoľahlivú a nedôveryhodnú osobu a vďaka správnemu chovaniu si vás možno ani nezapíše do registra a svoju pomoc vám poskytne aj nabudúce.

Pôžička je vynikajúco spracovaná aj tu alebo na stránke, kde si môžete vypočítať rýchlo, detailne a nezáväzne ponuky jednotlivých poskytovateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *