Povinné zmluvné poistenie (PZP) pre motocykel: Ako funguje a čo by ste mali vedieť

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základným poistením, ktoré je potrebné pre každé motorové vozidlo, vrátane motocyklov. Jeho účelom je chrániť ostatných účastníkov cestnej premávky pred finančnými škodami, ktoré môžete spôsobiť pri jazde na motocykli. V tomto článku sa pozrieme na to, ako funguje PZP pre motocykel, čo pokrýva a čo by ste mali zvážiť pri výbere poistky.

Ako funguje PZP pre motocykel

PZP pre motocykel funguje rovnako ako pre automobily. Poistenie pokrýva škody, ktoré spôsobíte tretím stranám pri jazde na motocykli, vrátane škôd na majetku, zranení alebo smrti. PZP však nepokrýva škody na vlastnom vozidle alebo zranenia, ktoré utrpíte vy sami.

Čo pokrýva PZP pre motocykel

PZP pre motocykel pokrýva nasledujúce škody:

 • Škody na majetku: Ak počas jazdy na motocykli spôsobíte škody na majetku inej osoby, PZP pokryje náklady na opravu alebo náhradu tohto majetku.
 • Zranenia alebo smrť: PZP pre motocykel pokryje náklady na liečbu alebo kompenzáciu za stratu príjmu v prípade zranení alebo smrti, ktoré spôsobíte tretím stranám.
 • Právna obrana: PZP pre motocykel tiež zahŕňa krytie nákladov na právnu obranu, ak by ste boli žalovaní za škody spôsobené počas jazdy na motocykli.

Čo zvážiť pri výbere PZP pre motocykel

Pri výbere PZP pre motocykel by ste mali zohľadniť nasledujúce aspekty:

 • Poisťovňa: Vyberte si renomovanú a spoľahlivú poisťovňu s dobrou históriou vybavovania škôd a výbornou zákazníckou podporou.
 • Porovnanie cien: Porovnajte ceny PZP od rôznych poisťovní, aby ste našli najlepšiu ponuku pre svoj rozpočet.
 • Krytie: Zvážte, či potrebujete vyšší limit krytia, než je minimálny požadovaný limit. Vyššie limity môžu poskytnúť lepšiu ochranu v prípade vážnejších nehôd, ale zvyčajne zvýšia aj výšku poistného.
 • Zľavy: Zistite, či poisťovňa ponúka zľavy na PZP pre motocykel, napríklad pre beznehodových jazdcov alebo pre tých, ktorí absolvujú kurz bezpečnej jazdy.
 • Platobné možnosti: Skontrolujte, aké platobné možnosti poisťovňa ponúka, ako napríklad mesačné alebo ročné platby.

Ďalšie poistenie pre motocykel

Okrem PZP môžete zvážiť aj ďalšie druhy poistenia pre motocykel:

 • Havarijné poistenie (kasko): Toto dobrovoľné poistenie pokrýva škody na vlastnom motocykli spôsobené nehodou, vandalizmom, krádežou alebo prírodnými katastrofami. Zvážte havarijné poistenie, ak chcete chrániť svoju investíciu do motocykla.
 • Poistenie vodiča: Poistenie vodiča pokrýva náklady na liečbu zranení, ktoré utrpíte vy sami, alebo náklady na kompenzáciu za stratu príjmu v prípade invalidity alebo smrti.
 • Asistenčné služby: Mnohé poisťovne ponúkajú asistenčné služby pre motocyklistov, ako napríklad vlečnú službu, pomoc pri poruche alebo náhradné vozidlo.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) pre motocykel je základným poistením, ktoré chráni ostatných účastníkov cestnej premávky pred finančnými škodami, ktoré môžete spôsobiť pri jazde na motocykli. Pri výbere PZP pre motocykel zohľadnite cenu, krytie, zľavy a platobné možnosti, aby ste našli najlepšiu ponuku pre svoje potreby a rozpočet. Okrem PZP môžete zvážiť aj ďalšie druhy poistenia, ako je havarijné poistenie alebo poistenie vodiča, pre lepšiu ochranu v prípade nehôd alebo iných udalostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *